Go to the page content

Препораките на Бјорн за дебелината и изолацијата во карантин за време на COVID-19 пандемијата: рутини, виртуелни прегратки и подготвување торта како изненадување за своите пријатели

Животот со дебелина е секогаш предизвик, но за време на карантините кога треба да бидете дома може да биде попредизвикувачки од кога било. Никогаш не сум сакал да ја менувам дневната рутина, зашто тогаш се ставам на „поголем ризик“ да грицкам меѓу оброците. Затоа се трудам мојата дневна рутина да изгледат колку што е можно повообичаено. 

Преправајте се дека ќе одите на работа

За мене тоа значи дека кога ќе се разбудам наутро, нема да облечам удобна, лесна облека. Напротив, се капам, се облекувам и појадувам здрав  оброк, исто како да одам на работа. И потоа наместо да го напуштам домот, одам во мојата домашна канцеларија и работам. Иако немам многу работа, сепак се обидувам да работам цело работно време, но веројатно правам подолги паузи за кафе и ручек од вообичаено и повеќе време пребарувам на интернет. Важно ми е да ја задржам работната рутина, затоа што тоа ми помага полесно да ги одржам и останатите рутини. 

„Важно ми е да ја задржам работната рутина, затоа што тоа ми помага полесно да ги одржам и останатите рутини.“

-Bjarne Lynderup

Работењето од дома значи дека имам полесен пристап до фрижидерот и до орманите каде што ја чувам храната. Живеејќи со дебелината, мора да бидам многу внимателен. Затоа се трудам секогаш да имам при рака овошје и јаткести плодови за да не носам непромислени одлуки и се обидувам да јадам во исто време секој ден за да избегнам непотребни ужинки и грицкање меѓу оброците. Но морам да признаам дека ова ми е предизвик и дека посегнувам по храна повеќе од вообичаено. Иако е проблем, ова не ми е најлошата работа за време на карантините.

Најтешкиот дел

Најтешко ми е тоа што не можам да одам во локалната сала за вежбање и на прошетка. Во моментов, тоа што не можам да одам во салата за вежбање лошо ми влијае на здравјето бидејќи ја губам силата, но и на расположението. Имав убав период кога редовно тренирав и знам дека ќе ми биде тешко да се вратам на вежбањето кога ќе биде дозволено. Можам да вежбам дома, но сакам да одам во салата каде што се среќавам со други луѓе и едвај чекам повторно да одам.  

„Ми недостигаат и посетите на моите пријатели и семејството. Не сум го видел мојот десетгодишен син веќе некое време и се чини дека ќе треба уште да почекам за да го видам повторно.“

-Bjarne Lynderup

Приклучете се преку интернет и изненадете ги вашите пријатели

Ми недостигаат и посетите на моите пријатели и семејството. Не сум го видел мојот десетгодишен син веќе некое време и се чини дека ќе треба уште да почекам за да го видам повторно. Тешко е, навистина ми е многу тешко, но се обидуваме да го надополниме тоа со разговор по телефон, на Skype или со допишување. Не сум се видел со никој друг од семејството, ниту со пријателите уште откога почна карантинот, но се слушаме по телефон. За полесно да се справам со тоа, готвев и печев торти за пријателите и им ги оставав пред врата. Јас така се справував со фактот дека ми недостигаат. Затоа, меѓу првите работи што ќе ги направам по карантинот ќе одам да ги посетам пријателите и семејството.

„За полесно да се справам со изолацијата, готвев и печев торти за пријателите и им ги оставав пред врата.“

-Bjarne Lynderup

Останете емоционално стабилни

Живеејќи со дебелината повеќе од три децении, знам дека мора да внимавам да останам емоционално стабилен зашто сум склон да јадам во моментите кога имам чести промени на расположението, што може да претставува проблем. За да се справам со тоа, се обидувам да воведам нови рутини што ме прават среќен и ми го оттргнуваат вниманието од нештата на кои јас не можам да влијаам и да ги променам. На пример, додека траеше карантинот, се трудев да се концентрирам на навиките за спиење, кои поради апнејата што ја имав во текот на ноќта, претходно и не ми беа толку добри. Затоа воведов нови рутини кои, се чини, дека ми помагаат. Секое утро алармот ми ѕвонеше во 7:00 часот, подоцна од вообичаено, но сепак во исто време, секој ден. Ги отворав прозорците во спалната соба неколку часови за просторијата добро да се проветри. Навечер јадев колку да се заситам и потоа си легнував, тогаш кога ќе се почувствував уморен, а не во некое одредено време. Сега спијам еден час повеќе секоја вечер и тоа е одлично. Знам дека требаше одамна да го направам ова, но карантинот ме натера да го направам тоа сега.

„За да се справам со тоа, се обидувам да воведам нови рутини што ме прават среќен и ми го оттргнуваат вниманието од нештата на кои јас не можам да влијаам и да ги променам.“

-Bjarne Lynderup

Новото „нормално“ и виртуелните прегратки

Интересно е дека изолацијата и карантините се чинат како новото „нормално“ функционирање. На почетокот имав тешкотии, но сега се приспособив и лесно ми е да функционирам на новите начини. Првата недела во продавниците купувачите беа под стрес, а некои дури и ги фаќаше паника. Денес ми е нормално да ги измијам и дезинфицирам рацете во супермаркет, да не стојам во близина на други луѓе кога чекам ред, да не кивам и кашлам во нечија близина. На сето тоа се адаптирав полесно отколку што мислев. Ова е нешто што сите ние треба да го правиме и по карантинот.

„За време на карантинот, уште поважно е да се сетиме на оние на кои им е потребна виртуелна прегратка и охрабрување.“

-Bjarne Lynderup

Генерално сметам дека треба меѓусебно да си помагаме, особено ако познаваме некој кој има тешкотии во друштвените односи. Но за време на карантинот, уште поважно е да се сетиме на оние на кои им е потребна виртуелна прегратка и охрабрување. Животот со дебелина може да биде социјален предизвик дури и без карантинот, а сега постои ризик дека ќе биде уште поголем социјален предизвик. Поради тоа сметам дека е важно да останеме во контакт едни со други и да си помагаме додека трае оваа криза.

Заедно сме посилни

Кога е во прашање меѓусебната поддршка, сметам дека социјалните мрежи имаат голема улога и се навистина инспиративни. Минатата вечер видов едни мои пријатели како заедно вежбаат од дома преку Skype. Сметам дека тоа е одлична идеја која секој може да ја оствари со своите пријатели. Зошто да не закажете состанок на Skype каде што можете да зборувате, да се смеете и да се забавувате. Или можеби заедно да испиете шолја кафе, да гледате филм или да читате книга. Меѓусебната грижа и за време на изолацијата во карантин е многу важна работа.

Woman making a heart gesture with her hands towards a video call with a young girl.

„Зошто да не закажете состанок на Skype каде што можете да зборувате, да се смеете и да се забавувате.“

-Bjarne Lynderup

Земајќи предвид сè што се случуваше со корона вирусот, се чини дека повеќе ја цениме меѓусебната грижа и поддршка од кога било порано. Од заедничко пеење на балкон, до ракоплескање во знак на почит кон здравствените работници, вежбање на Skype и многу повеќе, сега покажуваме дека повеќе го цениме тоа што сме заедно и тоа е одлично. Навистина се надевам дека ќе можеме да продолжиме така, и се надевам дека ќе се грижиме и ќе ги поддржуваме луѓето кои живеат со дебелина, што ќе ни овозможи да бидеме дел од нивниот живот.  

Се надевам дека сите, особено оние како мене кои живеат со дебелина правите сè што можете за да се храните здраво, вежбате дома и се социјализирате преку социјалните мрежи дружејќи се со вашите пријатели и семејството. На овој начин ќе успееме да издржиме додека не се вратиме во нормала по корона вирусот.

Заедно сме посилни.

ПОВРЗАНИ ТЕМИ

ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Животот со дебелина – Подготвителен камп за изолацијата во текот на пандемијата со COVID-19
ЖИВОТ СО ДЕБЕЛИНА   ГРИЖА ЗА СЕБЕ   Covid-19 | 8 min. read

Животот со дебелина – Подготвителен камп за изолацијата во текот на пандемијата со COVID-19

Јас живеам со дебелина веќе 35 години. Всушност, од моите тинејџерски години. Верувале или не, токму поради тоа и одлично ги познавам социјалното дистанцирање и социјалната изолација. Тоа е темата на оваа објава.

Соработувајте со вашиот лекар и направете план
СОВЕТ ОД ЕКСПЕРТ   ГРИЖА ЗА ДЕБЕЛИНАТА   МЕДИЦИНСКА ПОДДРШКА | 5 min. read

Соработувајте со вашиот лекар и направете план

Дебелината е сложена болест, но нејзиниот третман не мора да биде. Здравствените работници едуцирани за третман на дебелината поседуваат знаење и алатки за да направат план за третман што вам ќе ви одговара.

Грижете се за себе: Осум начини за справување со стресот и телесната тежина
СОВЕТИ   ПСИХОЛОГИЈА   НАЧИН НА ЖИВОТ | 5 min. read

Грижете се за себе: Осум начини за справување со стресот и телесната тежина

Кога чувствуваме дека сме изгубиле контрола врз работите, природно е да сме под стрес. Во продолжение се наведени некои здрави начини за справување со стресот што може да ви помогнат при смирувањето и одново да си воспоставите контрола.